W poprzednich odsłonach cyklu pisaliśmy o content marketingu (link) i inwestowaniu w technologie (link) – tym razem zajmujemy się narzędziem Google AdWords i mitem:
Google AdWords to tylko performance
Google AdWords często kojarzony jest wyłącznie z wyszukiwarką. Ta, ze względu na swoją specyfikę i wysoką skuteczność jest absolutnym „must-have” w kampaniach, których celem jest generowanie ruchu wysokiej jakości, sprzedaży online: produktów, usług, czy pozyskiwanie leadów.
Narzędzie Google AdWords to potężny ekosystem reklamowy, wykorzystujący takie powierzchnie jak:
- wyszukiwarka Google,
- sklep Google Play,
- mapy Google,
- poczta Gmail,
- sieć reklamowa Google (Onet.pl, Gazeta.pl, Interia.pl i wiele innych witryn),
- YouTube.
Te produkty często wykorzystywane są w kampaniach nastawionych na realizację przez użytkowników określonych celów, jak: dokonanie zakupu, pozostawienie danych kontaktowych, czy innej oczekiwanej aktywności. Stąd łatka performance’u. 🙂
Google AdWords w komunikacji i brandingu
Jednak cały wspomniany ekosystem, doskonale sprawdza się również w kontekście działań brandingowych:
- budowania świadomości marki,
- wzmacniania jej wizerunku,
- uzupełniania zasięgu kampanii TV,
- wspierania działań performance’owych.
Istnieją podmioty, które nie prowadzą swoich biznesów online, ale wspierają się narzędziami takimi jak Planer słów kluczowych, Planer kampanii displayowych, Google Trends.
Wspomnianych narzędzi można używać m.in. do ustalenia:
- sezonowości – okresów, w których potencjalni Klienci mogą intensywniej szukać oferowanych przez Ciebie produktów czy usług,
- potencjału – jak często i ile zapytań pasujących do Twojego biznesu jest generowanych przez potencjalnych Klientów,
- grupy docelowej – kto jest Twoim potencjalnym Klientem i gdzie w sieci reklamowej możesz go znaleźć,
- komunikacji – jakie hasła z danej kategorii są najczęściej wpisywane, dzięki temu możesz dopasować komunikację na stronie, w reklamach, na kreacjach a także folderach, opakowaniach czy billboardach.
Te dane mogą inspirować w procesie pracy nad wizerunkiem, rozpoznawalnością, tworzeniem użytecznego, atrakcyjnego i ciekawego contentu.
Google AdWords szczególnie w obszarze GDN’u (Google Display Network) oraz YouTube’a ma ogromny potencjał wizerunkowy. Ze względu na angażujące formaty: wideo, lightbox, HTML 5, ale również dzięki modelom rozliczeń takim jak vCPM (widoczne CPM).
Rys. Screen pokazujący niektóre metryki dostępne w Google AdWords
Dzięki tym rozwiązaniom, w połączeniu z odpowiednią wiedzą o użytkowniku, strategią, komunikacją, analityką i targetowaniem, strategia twojej marki z powodzeniem spełni stawiane przed nią cele brandingowe. Marce będzie łatwiej kreować się na bycie „trendy”, poznasz przy tym potrzeby swoich odbiorców i będziesz w stanie zaoferować im odpowiednie rozwiązanie lub produkt. Twoja marka będzie postrzegana jako ekspert w danej tematyce, doradca.
W rezultacie twoje produkty bądź też usługi staną się pierwszym, naturalnym wyborem, gdy wśród Twoich odbiorców pojawi się potrzeba nawiązania relacji, przykładowo zakupu produktu czy też usługi z danej kategorii.
Dzięki statystykom aukcji i ich analizie możesz odkryć marki, które promują się z wykorzystaniem podobnych słów kluczowych. Poprzez dedykowane rozwiązania, jak np.: Brand Lift Surveys masz możliwość badania świadomości marki, produktu oraz otoczenia konkurencji.
Kilka przykładów wykorzystania Google AdWords do wzmacniania wizerunku, budowania świadomości:
Case 1 – kampania Bronisława Komorowskiego
Podczas wyborów prezydenckich w 2010 roku w kampaniach obu kandydatów użyto Google Adwords, jednak sztab specjalistów Bronisława Komorowskiego zastosował w ciekawy sposób linki sponsorowane w wyszukiwarce. Oprócz dość oczywistych haseł wyborczych, promował się hasłami takimi jak „Opener” (data wyborów zbliżona do daty tego festiwalu muzycznego). W sponsorowanym linku obok daty koncertu pojawiała się zachęta do głosowania na kandydata. Bardziej szczegółowy opis kampanii znajdziecie pod tym linkiem na Interaktywnie.com.
Rys. Przykład linku sponsorowanego po wpisaniu słowa „opener” podczas kampanii
Case 2 – wzrost świadomości marki Fiat
Włoska marka samochodów Fiat zainwestowała w Google AdWords, promując się zarówno na hasła zawierające nazwy konkretnych modeli jak Fiat 500 (komunikacja skierowana do osób, które już rozpoznają markę i są dość zdecydowani na zakup danego modelu) oraz bardziej ogólnych i szerokich pojęć, dotyczących jednego z najważniejszych dla nich segmentów: „small car” (małe auto), „city car” (auto miejskie).
Szybko zauważono wzrost rozpoznawalności marki, a szczególnie dobrze były odbierane treści odwołujące się do włoskich korzeni marki. Dla wielu niezdecydowanych użytkowników, marka stała się „top-of-mind” w kategorii „small car”. Więcej szczegółów o kampanii znajdziecie na Think with Google (link).
Case 3 – zarządzanie kryzysowe marki Żywiec Zdrój
Marki sięgają po wyszukiwarkę także po to, by chronić swój wizerunek i naprawić nadszarpnięte zaufanie. Poprzez kreowanie innego, lepszego wizerunku, ukazanie misji, eksponując na landing page’u sekcję „społeczną odpowiedzialność” itp.
Tak zrobił między innymi Żywiec Zdrój w sytuacji, gdy w jednej z butelek wody tej marki znaleziono szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Mimo tego, że był to jednorazowy przypadek, firma wydała oficjalne oświadczenie, zadbała również o to, aby komunikat trafił do jak największej liczby osób poprzez skorzystanie z reklamy w wyszukiwarce Google.
Rys: przykład wyników po wpisaniu w wyszukiwarkę Google „żywiec zdrój zatruta”
Jak widać na powyższych przykładach, Google AdWords to coś więcej niż tylko performance: to niezwykle wszechstronne narzędzie, mogące służyć również do prowadzenia działań brandingowych i ułatwiające komunikację z odbiorcami (także w sytuacjach kryzysowych).
Sprawdź również inne części naszego cyklu:
Część 1.: Content marketing
Część 2.: Technologie
Komentarze